Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/8/site18018/public_html/inc/conf.php on line 2
Slovo architekta - Architektura
projekt bydlení

Novinky ››

Věděli jste o tom, že ... | 25.07.2007

Několik technických zajímavostí a kuriozit ze vzorového bytu EASYHOME v Praze-Troji.

Ankety o bydlení ››

Chtěli byste bydlet v inteligentním bytě?
 38.39 %
 30.29 %
 31.32 %

Celkem hlasů: 161561

Rubrika 5 otázek pro… ››

Tento týden odpovídá:
Tomáš Fomenko

ze společnosti
Berger & Partners s.r.o.

Slovo architekta ››

›› Moderní bydlení a

architektura

Mluvit o nových projektech a nazývat je moderním bydlením je zpátečnické. Takovým termínem se v minulých desetiletích zaštiťovaly mnohé stavby panelových domů a ta modernita z nich vyčpěla rychleji, než by si kdo ve své době dokázal představit.

Mnohem důležitější než modernita, často zaměňovaná s módností, je kvalita. Vždyť kdo by si dnes mohl dovolit nabízet zastaralé bydlení, všichni staví moderně, ale málokdy dobře. Proto je mnohem vhodnější zaměřit se na kvalitu věcí, které často nejsou vidět, ale jsou pro uživatele naprostou nezbytností.

Samozřejmě se termín moderní bydlení používá pro vyjádření určitého architektonického výrazu, ale ani to není přesné. Co je dnes moderní? Co je módní? Sklo, kov a beton? Ale to přece bylo moderní už před padesáti lety. Tak v čem tkví modernost toho co dnes nabízejí prodejci „moderního bydlení“?

Jistě dokážeme navrhnout stavbu extravagantní, elegantní, nebo s klasickým krbem a římsou u stropu, ale takový popis vyjádří pouze estetické cítění architekta, popřípadě budoucího uživatele bytu. Není tak nezbytné zabývat se stylem v jakém je dům navržen, kvalita je totiž jen jedna a ta se projeví jak v klasické tak modernistické tvorbě.

Klíčové vlastnosti pro kvalitní bydlení jsou umístění a koncept. Další důraz musí být kladen na prostor, detaily, materiály a technologii. Technologie se však na škodu mnoha projektům často stává těžkopádným ornamentem dneška, který opět odvádí pozornost od jasného konceptu. Často se tak můžeme setkat s přetíženým elektronickým ovládání celého bytu nebo s několika koupelnami, které jsou v přímém rozporu s velikostí obytné plochy. Opět zde vítězí kvantita nad kvalitou.

Easy home je a bude jiný. Pilotní projekt je naroubován na původní mírně nadstandardní byt ve velmi dobrém místě. Je tak omezen ne jen již existující dispozicí, nebo výškou stropů, ale technologiemi, které zde již byly provedeny. První easy home je tak spíše rekonstrukcí, ale o to větší je to výzva pro celý tým tvůrců a inspirace pro tvorbu zcela nových objektů od začátku navržených v systému easy home.

Hlavní těžiště Easy home je v jeho kvalitě. Po skvělém místě je to především přehledné dispoziční uspořádání a následuje pohoda hluková, klimatická, světelná, manipulační a estetická. I když doufáme, že estetická hodnota bude vysoká, umisťujeme ji až na místo poslední, protože k čemu je například perfektní dlažba, když je na ní tma, zaznívá k vám hluk z koupelny a v místnosti se nedá vyvětrat.

Komplexní pohoda to je easy home. Zapojujeme všechny smysly, ne jen zrak, ale také sluch, čich a hmat. Následuje kvalita, ,kterou vnímáme při různých činnostech často celým tělem, tedy dýchání, pocity kůže a vše co ovlivňuje naši psychiku. Všechny tyto požadavky jsou tak jednoduché, přesto se pod zdánlivým tlakem fiktivních budoucích uživatelů propůjčují mnozí producenti bydlení k pitoreskní tvorbě luxusu jako divadelní kulisy. Zde je skutečná oáza jednoduchosti a střízlivé nadčasovosti, zde je easy home.

architektura
MgA. Přemysl Kokeš (*1977)
Studium:
  • Design na SUPŠ Ostrava
  • Design u Prof. Otakara Diblíka - VŠUP Praha
  • Architektura u Prof. Petra Keila - VŠUP Praha
Od roku 2000 společnost STAWICZ s.r.o.,
atelier ai5

Skicy k projektu easy home:
Udržitelný rozvoj Udržitelný rozvoj
Udržitelný rozvoj Udržitelný rozvoj
Udržitelný rozvoj Udržitelný rozvoj
Udržitelný rozvoj Udržitelný rozvoj
Udržitelný rozvoj Udržitelný rozvoj